Sarkozy wil voedselmarkten aanpakken


De Franse president Nicolas Sarkozy wil de internationale markten voor voedingsgrondstoffen aan banden leggen om onrust over de stijgende voedselprijzen te voorkomen. Dat zei hij maandag in een toespraak waarin hij zijn doelen als nieuwe voorzitter van de G20 presenteerde.

,,We willen de markten voor primaire grondstoffen reguleren'', aldus Sarkozy. ,,Als we niets doen, riskeren we voedselrellen in de armste landen en zeer negatieve effecten op de wereldwijde economische groei.''

Volgens de Franse president speelt speculatie een belangrijke rol in de forse stijging van bijvoorbeeld de prijs van graan in het afgelopen jaar. ,,Schaarste voedt speculatie en speculatie voedt schaarste'', stelde hij. Volgens veel economen komen de prijsstijgingen echter vooral door handelsbeperkende maatregelen en de sterk groeiende vraag uit opkomende landen.

Frankrijk is dit jaar voorzitter van de G20, het samenwerkingsverband van 's werelds belangrijkste economieën. In die rol wil Sarkozy onder meer werken aan de invoering van een internationale belasting op financiële transacties en een verbetering van het internationale financiële systeem, kondigde hij aan.

De ideeën die Sarkozy in de afgelopen jaren over beide onderwerpen opperde hebben vooralsnog weinig bijval gekregen. De Franse president kan nu naar eigen zeggen echter rekenen op de hulp van andere regeringsleiders. Zo gaat de Duitse bondskanselier Angela Merkel mede leiding geven aan een werkgroep voor de hervorming van het monetaire systeem. De Russische president Dimitri Medvedev gaat volgens Sarkozy hetzelfde doen bij een werkgroep over de internationale markten voor landbouwproducten.

Frankrijk ontvangt in februari de ministers van Financiën van de G20-landen. Het voorzitterschap wordt in november afgesloten met een top voor regeringsleiders in Cannes.

Bron: 
Sdu redactie
URL: 
Tridion ID: 
563-592942
Tags:
24-01-2011 | Anoniem | 0 reacties
Deel via:
geen reactie

Reactie toevoegen

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
Welke code staat in de afbeelding
     _              _        ___    _____   _____ 
/ \ __ _ | |__ / _ \ |___ | |___ /
/ _ \ / _` | | '_ \ | | | | / / |_ \
/ ___ \ | (_| | | |_) | | |_| | / / ___) |
/_/ \_\ \__, | |_.__/ \__\_\ /_/ |____/
|___/
Enter the code depicted in ASCII art style.